Domov > Aktuality > SLOVAKIA OPEN 2014
SLOVAKIA OPEN 2014

V dňoch 13. – 18. mája sa uskutoční v Bratislave najväčšie tohtoročné podujatie v športe zdravotne znevýhodnených na území Slovenska – XVI. ročník turnaja SLOVAKIA OPEN 2014 v stolnom tenise. Jeho dejiskom bude už po tretíkrát Zimný štadión Ondreja Nepelu.

Na turnaj s faktorom 40 (vyšší ranking už majú iba ME, MS a PH) je prihlásených 282 hráčov a 97 členov doprovodu z 35 krajín sveta. Najviac prihlásených hráčov má Čína - 29, hneď po nej nasleduje domáce Slovensko (20). Ďalšie najpočetnejšie hráčske obsadenie avizovali Brazília (17), Poľsko (15) a Francúzsko (14). Na turnaji sú zastúpené všetky kontinenty s výnimkou Austrálie. Najviac hráčov je z Európy a Ázie, zastúpenie majú aj viaceré krajiny Ameriky a vďaka Egyptu aj Afrika. Po dlhšom čase bude na turnaji štartovať aj 27 hráčov (9 žien, 18 mužov) v skupine TT11 (mentálne postihnutí).

Nominácia slovenských stolných tenistov: Martin Polkoráb, Martin Barbierik, Marián Kamien (TT1), Ján Riapoš, Martin Ludrovský, Rastislav Revúcky, Michal Babeľa, Lukáš Kližan (TT2), Ján Koščo, Bohuš Čabák, Adrián Prieložný, Peter Macho (TT3), Peter Mihálik, Andrej Mészáros (TT4), Gabriel Csémy, Alexander Nagy (TT6), Michaela Maurérová (TT7), Richard Csejtey, Miroslav Jambor, Jozef Kršiak (TT8). Realizačný tím bude pôsobiť v zložení: Tomáš Varga (vedúci), Ľuboš Dobrotka, Ján Lackovič, Andrej Bardoň, Roman Cibulka (tréneri).

Slovakia Open je súčasťou série turnajov, na ktorých sa bojuje o body na svetový šampionát v Pekingu (6. – 15. septembra) a zároveň aj na PH Rio 2016. Do Bratislavy prichádza väčšina hráčov zo slovinského Laška, kde v dňoch 6. – 11. mája štartovali na 11. ročníku Slovenia Open. V júni ich ešte čaká Romania Open v Kluži.

Slovakia Open 2014 sa koná pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Milana Ftáčnika.

Z HISTÓRIE

Turnaj Slovakia Open sa zrodil ešte za čias spoločnej ČSFR a jeho prvý ročník sa konal v novembri 1992. Bolo to obdobie, v ktorom sa začala formovať samostatná organizačná štruktúra slovenského stolného tenisu a vznikali nové kluby, samozrejme, v nadväznosti na všetko pozitívne, čo priniesla spoločná reprezentácia Čechov a Slovákov.

Prvý ročník sa konal ešte pod názvom Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise telesne postihnutých a vozičkárov a jeho dejiskom bola piešťanská športová hala. Jeho zakladateľkou bola dnes už zosnulá, bývalá úspešná reprezentantka Mária Pillárová, ktorá spolu s ďalšími členmi ŠK Kúpele Piešťany s finančnou pomocou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako aj Mestského úradu v Piešťanoch zorganizovala podujatie, na ktorom štartovalo celkovo 77 hráčov zo siedmych krajín, prevažne zo stredoeurópskeho regiónu.

Už prvý ročník vyslal do sveta posolstvo o výbornej organizácii a kvalitných športových výkonoch, takže druhé dejstvo v októbri 1993 poctilo svojou účasťou desať krajín. V tomto roku dostáva turnaj názov, od ktorým existuje aj v súčasnosti – SLOVAKIA OPEN. O päť rokov neskôr na piatom ročníku už privítalo kúpeľné mesto Piešťany 263 hráčov z 26 krajín sveta, čo podčiarklo výrazný nárast významu podujatia. V ďalšom období sa v rámci niektorých rokov turnaj nekonal, pretože na základe dohody sme sa striedali v jeho organizácii s Rakúšanmi. V roku 1999 sme však boli v Piešťanoch organizátormi majstrovstiev Európy, na ktorých okrem iných úspechov získal svoj premiérový titul Ján Riapoš. Od roku 2004 sa už turnaj organizuje každoročne a má pevné miesto v kalendári všetkých hráčov svetovej špičky.

Rok 2012 možno nazvať rokom zmeny. Kúpeľné mesto Piešťany boli organizátori po dlhých rokoch nútení opustiť z dôvodu rekonštrukcie zimného štadióna, na ktorom sa v posledných rokoch turnaj Slovakia Open konal. Prvýkrát sa tak dejiskom tohto podujatia stala Bratislava, konkrétne zrekonštruovaný Zimný štadión Ondreja Nepelu. Na ňom privítame stolnotenisovú elitu zdravotne znevýhodnených v tomto roku už po tretíkrát.

Podujatie máva tradične aj významný spoločenský rámec. Napríklad pri prvej bratislavskej edícii sme ho v roku 2012 otvárali galavečerom „100 dní do Londýna“. Dejiskom tradičného záverečného ceremoniálu je Hotel Double Tree by Hitlon, kde sa vyhlasujú aj najlepší hráči a hráčky turnaja. V roku 2012 si Cenu Márie Pillárovej odniesli Číňanka Gai Gu a Brit Rob Davies. Vlani to boli Brazílčanka Bruna Alexandre a Srb Zlatko Kesler.

 

SLOVAKIA OPEN 2014

 

Liga vozíčkarov 2020/2021
Liga stojacich 2020/2021
Fotogaléria
viac
  20150919_085322.jpg  
Majstrovstvá Slovenska 2015